Na všech stanicích znají pozorovatelé své okolí. Je to důležité zejména pro záznam meteorologických jevů jako kouřmo, zákal, mlha, vzdálená mlha, snížení dohlednosti srážkami apod. Kromě těchto jevů, snižující dohlednost, je to i jejich opak - jev zvaný výborná dohlednost. Ta se počítá od 50 km dále. Z naší stanice je nejlepší výhled na jihozápad - západ, kde lze rozeznat body vzdálené 70 až 75 km při vynikajících podmínkách výborné dohlednosti. Viditelnost vysílače Kojál (vzdálenost cca 70 km) pouhým okem již znamená velmi čistou a klidnou atmosféru při obzoru. Následuje přehled viditelných objektů podle dohlednosti a na následujících snímcích jsem podle map identifikoval několik význačných objektů podle vzdálenosti.
Dohlednost do 100 m - je většinou při velmi silné mlze, výjimečně u silné přeháňky. Lze vidět pouze nejbližší předměty jako např. přístroje na pozemku.
Od 100 m do 900 m - mlha nebo srážky (silný déšť, sněžení či přeháňka), lze vidět nejbližší stromy a první stavby v okolí.
Nad 1000 m až po 10 km - většinou kouřmo nebo zákal, občas také déšť nebo přeháňka. Nejbližší objekty jsou viditelné dobře, vzdálenější hůře.
Nad 10 km - normální dohlednost, lze vidět komíny v Kroměříži případně další vzdálenější objekty.
Nad 20 km - normální dohlednost, lze vidět vysílač Přerov - Holý kopec (na SZ) a nebo Svatý Hostýn (na V).
Nad 40 km - normální i když spíše již lepší dohlednost, lze vidět rozhlednu Brdo v pohoří Chřiby (na JZ).
Nad 50 km do 75 km - výborná dohlednost, lze vidět větrnou elektrárnu Drahany či Protivanov. Několik dní v roce lze pouhým okem snadno vidět i vysílač Kojál.