Meteorologická stanice Holešov:

O STANICI

Statut: Pozemní profesionální meteorologická stanice s kombinovanou obsluhou.

Označení: OKHO 11774

Zeměpisná šířka: 49° 19´ 14,2"

Zeměpisná délka: 17° 34´ 11,7"

Nadmořská výška stanice: 222,25 m.n.m.

Nadmořská výška tlakoměru: 223,86 m.n.m.

Standardní tlaková hladina: 1013,25 hPa.

Meteorologická stanice Holešov leží na okraji Vnějších Karpat blízko rozhraní úvalů Hornomoravského a Dolnomoravského, které tvoří na jihozápad od Holešova Chřiby a Litenčické vrchy, a v blízkosti ústí Moravské brány, která směřuje na severovýchod. Krajina je otevřena z jihu k panonským nížinám průchodem mezi Chřiby a Hostýnskými a Vizovickými vrchy. Území přísluší do povodí Mojeny, levého přítoku Moravy nad Otrokovicemi.

Holešov leží na tzv. Holešovské tabuli, jako součásti jihovýchodního cípu Hornomoravského úvalu. Bezprostředně na východ a jihovýchod se rozprostírají Hostýnské vrchy, přerušené sníženinou protáhlého tvaru ve směru jihovýchodním. Na jihu, mezi jižní částí Hostýnských a Vizovických vrchů a mezi Chřiby je mírně kopcovitý terén. Na západ od Holešova se rozprostírá tzv. Chropyňská rovina, na severu je opět mírně kopcovitý terén v ústí Moravské brány.

Panorama Hostýnské vrchy

Hostýnské vrchy na východě.

Panorama jihozápad

Nejlepší dohlednost máme ze stanice na jihozápad.

Panorama sever

Pohled od stanice na sever, kde se rozléhá město Holešov.

KDE NÁS NAJDETE:

Meteorologická stanice Holešov se nachází v ulici Tovární, při vjezdu do průmyslové zóny (dříve letiště Holešov). Z ulice Palackého odbočka k Albertu a přes železniční přejezd stále rovno až ke stanici.

Poloha stanice Holešov

Poloha meteostanice Holešov, ul. Tovární, při vjezdu do průmyslové zóny. Podklad: mapy.cz

Předpovědi NEPOSKYTUJEME: jsme pozemní pozorovací stanice, naši zaměstnanci jsou POZOROVATELÉ, tzn. že pozorujeme a zapisujeme stav počasí. Předpovědi nevytváříme a nevydáváme! Pokud vás zajímá jak bude, podívejte se na webové stránky ČHMÚ (odkazy zde) a nebo teletext.

Historická data o počasí NEPOSKYTUJEME: veškerá historická data jsou k mání v archívu pobočky Brno. Pro studijní i jiné účely se taktéž obracejte na pobočku v Brně (tel.: 541 421 011).

Exkurze a návštěvy na stanici: plánujte prosím na Den otevřených dveří, který se koná každý rok. Školy, zájmové spolky a jiné skupiny se mohou domluvit na případném jiném termínu telefonicky.

Kontakt: patrik.trncak(a)centrum(tečka)cz


Kam dál:

Historie naší stanice

Rekordy naší stanice

Přístroje na stanici

Fotogalerie

Zajímavosti

Užitečné odkazy

Diskuze a vzkazy

Zpět na hlavní stranu