Meteorologická stanice Holešov:

ZAJÍMAVÁ POZOROVÁNÍ

Na této stránce jsou popsána zajímavá a mimořádná pozorování z naší stanice a jejího okolí.

Polární záře 5. listopadu 2023 - právě 5.11.23 se předvídalo, že by večer po západu Slunce mohla být vidět polární záře i z našich končin. A opravdu k tomu došlo. první maximum bylo po 17:30 hodině a pak ještě druhé asi o 2h později...číst dál článek.

Sněhová pokrývka 9. a 10. prosince 2021 - od rána 9.12. do rána 10.12.2021 přišlo první silnější sněžení letošní zimy. Podle ČHMU mělo na některých místech napadnout až 25 cm nového sněhu. V Holešově napadlo 12 cm. Sníh se ještě několik dní držel, ale postupně odtával, jelikož bylo nad nulou...číst dál článek.

Vlnitý Stratocumulus - během většiny dne bylo zataženo fádní nízkou Stratocumulovou oblačností. Až později odpoledne dostala tato oblačnost zajímavý tvar. Stratocumuly se sunuly jakoby v jednotlivých vlnách (latinsky Undulatus - vlnitý) a sbíhaly se u obzoru (Radiatus). Výška základny těchto oblaků byla mezi 1020 až 1100 metry...číst dál článek.

Pozorování červen 2013 - zde je takový malý přehled pozorování ze stanice za měsíc červen. Jedná se o fotky v době mé služby a když bylo "co" fotit...číst dál článek.

Sledujeme bouřky na radaru - běžný člověk vnímá bouřku až přijde a projeví se blesky a hromy. A i když se podívá na předpověď, zjistí maximálně to, že "dnes mohou být bouřky". Ale co se tak naučit poznat bouřku z radaru? Naučit se, která bouřka přinese kroupy a vědět to tedy dříve, než kroupy udeří? Tento článek je určen všem, kteří se v radarovém snímku nevyznají a chtějí se něco nového naučit a používat to...číst dál článek.

Bouřky, kroupy a tromba - ospalé a šedé ráno 22. května 2013, s nízkou stratovou a stratocumulovou oblačností vůbec nenasvědčovalo tomu, že by se během pár hodin mohlo dít něco zajímavého. Bylo po nočním dešti, chladno a přeci - ještě před obědem se doslova z ničeho nic začali tvořit věžovité cumuly a z nich brzy také cumulonimby...číst dál článek.

Ranní Shelf cloud - ranní bouřky nejsou tak běžné a aby se při nich ještě vyskytl i doprovodný oblak Shelf cloud, to se stává opravdu málo kdy. Mě se to přihodilo během služby na stanici dne 23. srpna 2012. Krátce po první zprávě (v 06:00 UTC) se totiž od JZ nasunul bouřkový oblak, pod kterým se začal tvořit tmavý Shelf cloud a já očekával, co z toho nakonec bude...číst dál článek.

Od malého Cumulu až po bouřku s kroupami - dne 11. července 2012 jsem měl službu a sledoval vývoj oblačnosti Cumulus. Aniž bych dopředu tušil co se stane, vybral jsem si jeden vzdálený Cumulus congestus (Cu con) a v intervalech jsem jej fotil. Oblak se dosti rychle vyvíjel a přibližoval. Nicméně jsem neočekával, že se dostane až do stádia aktivní bouřky, jelikož i ostatní vzhledově podobné Cumuly se ve svých horních částech rozpadali. Tento Cumul však mohutněl a sílil...číst dál článek.

Zvláštní Cumulus se stočenou základnou - dne 19. července 2011 k večeru jsem si při pohledu z okna všiml vertikálně vyvinutých Cumulů congestů, které postupovali od JJZ na SSV a byli velmi hezky nasvětlené zapadajícím Sluncem. Rozhodl jsem se vyjít ven mimo domy a prohlédnout si celou situaci, jelikož jsem doufal v rychlou tvorbu Cumulonimbů z těchto Cumulů...číst dál článek.

Tlaková níže Daisy - ve dnech 8-10.ledna 2010 zasáhla střed Evropy i naši republiku výrazná tlaková níže spojená s frontálním systémem. Tato níže se od 4. ledna začala vyvíjet nad Španělskem. Podle předpovědi začala níže ovlivňovat počasí ve střední Evropě od 8. ledna a již na druhý den se celý systém přesunul i k nám, kde především na Moravě mrznoucí srážky způsobily mnoho škod...číst dál článek.

Downburst 4. srpna 2001 - tento den je pro mě velmi důležitý z hlediska pozorování bouřek a je také dnem rekordního záznamu nárazu větru z naší stanice. Když se v pozdním odpoledni obloha potáhla olověnou clonou zlověstných oblaků, nikoho by nenapadlo, že půjde o jednu z nejhorších bouřek na Holešovsku. Tehdy jsem ještě nepracoval na stanici, avšak poznámky o bouřkách a význačném počasí jsem si již dělal...číst dál článek.


Zpět na Zajímavosti