Meteorologická stanice Holešov:

OBLAKA - Cirrus

Cirry mají podobu chomáčků, řas, peříček, páteře a nebo rybí kostry. Vznikají jak přírodně, tak uměle. Cirry mohou být součástí bouřkového oblaku Cumulonimbus a v některých případech kovadlina jednoho Cumulonimbu zatáhne většinu oblohy. Tyto cirry mnohdy zůstávají na obloze i po té, co se spodní část bouřkového oblaku již dávno rozpadla. Cirry vznikají také uměle z kondenzačních stop po letadle. Pokud jsou vhodné podmínky, mohou stopy letadel také zahalit celou oblohu. Z Cirrů, jakožto té nejvyšší oblačnosti ve výškách až 7500 m mohou také vypadávat srážky, ale vždy budou pouze v podobě virgy (Ci vir), takže nikdy nedopadají až k zemi. Pokud se jasná obloha zatahuje postupně vysokou oblačností, může to znamenat příchod fronty. Na Cirrech vznikají halové jevy - viz. sekce Zajímavosti - Optické jevy.

Cirrus uncinus, Cirrus fibratus - vertebratus.

Tyto Cirry jsou netypičtějším zástupcem vysoké oblačnosti. Mohou se objevit v podobě osamocených řas a nebo postupně zatahují oblohu před frontou. V některých případech vznikají také z kondenzačních stop po letadlech. Cirrus uncinus (Ci unc) má podobu háčku a objevuje se na čele přicházející vysoké oblačnosti znamenající změnu počasí. Cirrus fibratus (Ci fib) vypadá jako hřeben či peříčko. Má většinou podobu pásů či řádků. Cirrus fibratus vertebratus (Ci fib ver) má pak podobu rybí kostry nebo páteře.

cicicici

cicicici

Cirrus spissatus, floccus, intortus, duplicatus a další.

Pokud fronta postupuje a již nás přešli Cirry unciny a fibraty, nastupují většinou hustejší Cirry spissaty (Ci spi) v jedné či více vrstvách (duplicatus). Někdy má vysoká oblačnost podobu mřížek nebo buněk (Ci intortus), chuchvalců s ocásky (Ci floccus s virgou) a nebo jsou cirry v řadách či pásech a zdánlivě se sbíhají v jednom bodě směrem k obzoru (Ci radiatus). A mnohdy jsou oblaka Ci v neforemných tvarech, často přes polovinu oblohy (ale ještě nejde o Cirrostratus).

cicicici

cicicici


Zpět na stranu Oblaka