Meteorologická stanice Holešov:

OBLAKA - Cumulus

Cumuly mohou mít mnoho podob. Od roztrhaných cárů (Cu fractus), před bělavé "beránky" (Cu humilis, Cu mediocris) až po velké a mohutné hradby ve tvaru květáků (Cu congestus). Pokud vývoj v oblaku postupuje dále, vzniká z něj Cumulonimbus. Některé velmi vyvinuté Cumuly congesty mohou ale také vyprodukovat silné přeháňky a nebo význačné nárazy větru. Ve vzácných případech může být pod Cumulem pozorována tromba. Pokud z oblaku vypadávají i kroupy, jde už zcela jistě o Cumulonimbus. V zimě Cumuly mohou přinést sněhové přeháňky.

Cumulus fractus, humilis a mediocris.

Každý cumul začíná svojí existenci jako nenápadný obláček v podobě cáru - fractus. Během chvilky je z něj humilis, tedy typický oblak letního odpoledne, kdy je jinak modrá obloha pokryta "beránky" v podobě jednotlivých cumulů. Pokud oblak dále narůstá stává se z něj cumulus mediocris, který je o něco větší než humilis a má již tmavší základnu. Zatímco cu fra a cu hum jsou neškodné, mohou již z cu med vypadávat srážky, ale to jen výjimečně, většinou se to děje až v době, kdy se cumul dostane do stádia congestus. Někdy se také nad cumuly objeví obláček tvaru čepice - pileus, který vzniká rychlím vývojem cumulu.

cucucucu

cucucucu

Cumulus congestus.

Pokud to podmínky dovolují (teplota, vlhkost atd.) dostane se cumulus mediocris do stádie congestus. Tato oblaka mají již tmavou základnu a často produkují přeháňky jak dešťové, tak v zimě sněhové. U nás výjimečně, v tropech častěji mohou cumuly congesty vyprodukovat opravdu silnou a intenzivní přeháňku, jelikož cu con již narůstá do větší výšky než ostatní druhy cumulů. Ojediněle může pod základnou cumulu vzniknout tromba. A pokud i nadále podmínky dovolují dalšímu vývoji oblaku, vzniká bouřkový oblak Cumulonimbus. Pokud však jsou podmínky nedostačující může se i velmi vyvinutý cu congestus brzy vypršet a rozpadnout na frakty nebo na Stratocumulus cumologenitus (Sc cugen).

cucucucu

cucucucu


Zpět na stranu Oblaka